​​

KOTWICA

Goście specjalni

W pierwszym dniu swoją obecnością zaszczyci nas Anna Dymna, aktorka i Prezes Fundacji Mimo Wszystko.

Jako aktorka zadebiutowała na scenie w 1969 r. Od początku kariery związana jest z Narodowym Teatrem Starym w Krakowie.

W 2016 otrzymała tytuł doktora honoris causa Akademii Pedagogiki Specjalnej. 

W Strefie Pokazów Specjalnych Pani Anna opowie między innymi o swojej działalności w Fundacji Mimo Wszystko.

Fot. Marek Kowalski

Z przyjemnością informujemy, że jednym z gości specjalnych Targów Seniora będzie ojciec Leon Knabit - ceniony duszpasterz, rekolekcjonista i spowiednik. Autor wielu książek, artykułów i felietonów.


Z ojcem Leonem będą Państwo mogli się spotkać na stoisku Wydawnictwa Benedyktynów TYNIEC. 
KOTWICA

Strefa Pokazów Specjalnych

6 października

10:30-11:00 Występ zespołu „Złota Jesień”
Zespół działa od 25 lat  przy Klubie Seniora PKPS w Klubie Wersalik Ośrodka Kultury Kraków-Nowa Huta. W ciągu swojej działalności brał udział w wielu przeglądach: Przegląd Twórczości Artystycznej Złota Jesień w Nowohuckim Centrum Kultury, w Przeglądzie Twórczości Senioralnej na Zamku w Niepołomicach., w Przeglądzie Piosenki Ludowej w Kościelnikach w Klubie Pod Kasztanami. W Przeglądzie Kolędniczym w Klubie Jedność w os. Wolica, w Niepołomicach na Zamku oraz Ośrodku Kultury im. C.K. Norwida.
Na zaproszenia występuje w Klubach Seniora, w Klubach Ośrodka Kultury Kraków-Nowa Huta, w świetlicach środowiskowych, w ZBOWID dla weteranów wojennych, w Domach Pomocy Społecznej. Bierze udział w imprezach organizowanych przez Rady Dzielnic oraz Urząd Miasta Krakowa takich jak np. dożynki.
Często występuje również w Noclegowni dla Bezdomnych Mężczyzn na ul. Makuszyńskiego oraz z okazji Świąt Wielkanocnych, Bożego Narodzenia i innych spotkań okolicznościowych.
Zespół składa się z 12 osób. Akompaniuje mu akordeon oraz organy.

11:00-11:30 „OPIEKA NAD SENIORAMI – zmieniamy oblicze domów opieki” - Beata Leszczyńska, ekspert Krajowego Instytutu Gospodarki Senioralnej, Prezes MEDI-system
W trakcie prezentacji poruszone zostaną następujące tematy:
- Jakość w opiece nad seniorami na przykładzie grupy ORPEA
- Certyfikat OK SENIOR, czyli czego nie może zabraknąć w domu opieki
- Książka WYBIERAM ŻYCIE – podopieczni MEDI-system zapraszają do szczególnego „świata”
- Zespół Opieki i Opieki Długoterminowej, czyli jak tworzymy standardy LTC w Polsce11:30-11:45 „Znak Jakości OK SENIOR. Certyfikacja usług i produktów przyjaznych seniorom” - Robert Murzynowski
Znak Jakości OK SENIOR to program certyfikacji personelu, dóbr i usług skierowanych do osób starszych.
Idea Certyfikatu wpisuje się w najważniejsze strategie polityki senioralnej i srebrnej gospodarki Polski oraz krajów Unii Europejskiej.
Procesem certyfikacji oraz nadaniem Znaku Jakości OK SENIOR może pochwalić się podmiot, który oferuje usługi i produkty przeznaczone dla Klienta – Seniora.
Wprowadzenie znaku OK SENIOR pozwala Seniorom i ich rodzinom na szybką identyfikację tych ofert, które zostały zbadane i podlegają nadzorowi, jak również widnieją w wykazie certyfikowanych dóbr i usług.

12:00-12:30 Stowarzyszenie "Lajkonik"
Stowarzyszenie "Lajkonik" zaprezentuje program słowno muzyczny p.t. "Bo ja kocham mój Kraków" (reżyseria p. Halina Bujko). Jak sama nazwa wskazuje są to przedstawione obrazki z życia Krakowa, zwyczaje krakowskie wyrażone słowem, piosenkami, ubiorem.
Grupa teatralna powstała w 2006 r. i liczy ponad 20 osób. Są to osoby przeważnie słabowidzące i niewidome. Trzy osoby grają na instrumentach: gitara, akordeon, keyboard.
W swoim dorobku mamy kilka programów słowno muzycznych, między innymi takie jak: "Fraszki o Krakowie", "Kraków z wodewilu", "Smok wawelski - inaczej" (tylko dla dorosłych). Swoje występy pokazywaliśmy m.in. na Rynku Głównym (Dni Krakowa), na Gaudim et spes, Senioraliach, przeglądach teatralnych osób niepełnosprawnych w Łodzi i w Bieczu, przeglądach scenicznych klubów seniora "Starsi Panowie Dwaj" (w tym roku po raz piąty) oraz w zaprzyjaźnionych klubach seniora.


12:30-13:00 Pokaz mody „SENIOR I MODA”

Moda jest uniwersalna. Trafia do młodych i starszych. I tak powinno być. Modą należy się cieszyć w każdym wieku. Trzeba się nią bawić zajmować i poświęcać jej trochę czasu, bo uprzyjemnia nasze życie i czyni je bardziej kolorowym. Seniorzy szczególnie powinni o tym pamiętać, żeby ich srebrne lata miały wiele barw, odcieni i inspiracji. Stroje będą prezentować Panie  krakowskich Centrów Aktywności Seniora. Zaproponowane zostaną stroje: codzienne, sportowe, eleganckie i szalone.Będą też pokazywane niebanalne akcesoria i dodatki (projektantki Małgosi Madrackiej), które są dopełnieniem każdego ubioru i czynią go ciekawszym. Chcemy pokazać, że moda i wiek pasują do siebie idealnie, a dobrze ubrani czujemy się lepiej i weselej. Zapraszamy na wspólną zabawę.

13:00-13:30 "Po co człowiekowi śmiech" - dr Alicja Soćko-Mucha
Dlaczego (i z czego) ludzie się śmieją? Co może wyrażać śmiech? Czy zwierzęta się śmieją? Dlaczego ta sama rzecz raz wzbudza śmiech, a innym razem przyprawia o gorycz lub wywołuje lęk? Co łączy śmiech i łzy? Dlaczego w niektórych kulturach śmiech na pogrzebie jest niedopuszczalny, a w innych dobrze widziany? Z czego wynika popularność dowcipów o teściowej, policjantach, informatykach, blondynkach, babie, która przychodzi do lekarza, bacy, Wąchocku, Jasiu, Chucku Norrisie? Dlaczego tak trudno nam śmiać się z samych siebie? – te i wiele innych pytań stawia sobie badacz śmiechu, komizmu i humoru. Śmiech jest jedną z podstawowych form międzyludzkiej komunikacji – tak oczywistą, że rzadko poddawaną refleksji. I właśnie jako taki może on stanowić całkiem poważny i nietrywialny problem badawczy. Zapraszam Państwa na prelekcję, podczas której wspólnie zastanowimy się nad fenomenem śmiechu. Naszymi przewodnikami po tej drodze będą etnografowie, filozofowie, psychologowie i literaci, którzy na kartach swoich dzieł roztrząsali problem komizmu.
13:30-14:00 Chór Gospel Senior
Chór Gospel Senior to pierwszy w Krakowie chór gospel, w którym śpiewają sami seniorzy (w wieku od 60 – 80 lat) oraz pierwszy stały chór gospel, który działa na terenie Nowej Huty.
Chór rozpoczął próby w październiku 2014 roku dzięki projektowi dofinansowanemu z programu FIO Małopolska Lokalnie pt. „Nowa Huta E-MOTION – emocje i poruszenie, czyli gospel w Nowej Hucie”. Projekt ten został zrealizowany przez grupę wolontariuszy działających przy Krakowskim Centrum Seniora we współpracy ze Stowarzyszeniem Gospel oraz Wydziałem Spraw Społecznych UMK.
Obecnie Chór reprezentuje Centrum Aktywności Seniorów działające na os. Zielonym 22 w Nowej Hucie, które jest prowadzone przez Fundację Nowe Centrum.
Członkowie chóru, 37 osób, to głównie mieszkańcy Nowej Huty. Tylko nieliczni z nich mieli wcześniej kontakt ze śpiewem chóralnym lub mają muzyczne wykształcenie. Śpiewają pieśni w języku angielskim i polskim. Śpiewem wyrażają swoją miłość do Boga i ludzi, swoją wdzięczność oraz nadzieję. Tworzą barwną, radosną grupę, która dzielnie pokonuje rozmaite trudności językowe, ruchowe i wokalne.
Od chwili powstania Chór GospelSenior występował już 40 razy w Domach Kultury, Klubach i Centrach Seniora, Domach Pomocy Społecznej, Hospicjum, w kościołach, na Senioraliach , na spotkaniach świątecznych, w czasie wydarzeń organizowanych przez różne instytucje lub organizacje pozarządowe.
Członkowie chóru aktywnie uczestniczą również w krakowskich i ogólnopolskich projektach np. Festiwal 7xGospel, „Gospel na Skałce” integrując się tym samym z innymi, młodszymi wykonawcami muzyki gospel.
Dyrygentem chóru jest Lea Kjeldsen, a akompaniatorem Grzegorz Różycki.
14:00-14:30 „Silver Generation. Srebrne pokolenie potencjałem srebrnej gospodarki” - Wiesława Borczyk, Prezes Ogólnopolskiej Federacji Stowarzyszeń Uniwersytetów Trzeciego Wieku

14:30-15:00 Spotkanie z Anną Dymną, Prezes Fundacji Anny Dymnej "Mimo Wszystko"

Anna Dymna jako aktorka zadebiutowała na scenie w 1969 r. Od początku kariery związana jest z Narodowym Teatrem Starym w Krakowie.

W 2016 otrzymała tytuł doktora honoris causa Akademii Pedagogiki Specjalnej. 

W Strefie Pokazów Specjalnych Pani Anna opowie między innymi o swojej działalności w Fundacji Mimo Wszystko.
15:00-15:30 "Co zrobisz, kiedy zabraknie opiekuna?"  - Andrzej Bochacz, NaszSenior.pl
Senior dużo czasu spędza w swoim mieszkaniu samotnie.
Wyobraźmy sobie sytuację, w której niefortunnie przewróci się lub straci przytomność.
Senior nie będzie w stanie wykonać żadnej czynności.
Ile czasu upłynie nim ktokolwiek zorientuje się o krytycznej sytuacji?

NaszSenior jest propozycją, która podwyższa bezpieczeństwo osoby samotnej.
NaszSenior w sytuacji krytycznej wyśle automatycznie wiadomość do opiekuna, rodziny lub sąsiada.
15:30-16:00 „Skuteczna obrona przed napastnikiem, sposoby postępowania w sytuacjach zagrożeń" - funkcjonariusze Straży Miejskiej Miasta Krakowa
W panelu funkcjonariusze zaprezentują sposoby obron oraz porady praktyczne skierowane dla seniorów (i nie tylko) w sytuacjach gróźb, przejawów agresji, prób kradzieży lub naruszenia nietykalności cielesnej i innych awanturniczych zachowań. Funkcjonariusze zaprezentują i omówią jak zachować się w przypadku agresji w windzie, na klatce schodowej, przy bankomacie, na spacerze w parku czy środkach komunikacji miejskiej, jak wykorzystać przedmioty codziennego użytku (parasol, dezodorant czy zwykłe klucze od zamka) w samoobronie16:00-16:30 Prezentacja Stowarzyszenia Regionalne Centrum Wolontariatu w Krakowie

7 października

10:00-10:30 Gimnastyka dla seniorów - Anna Morawska
Gimnastyka dla seniorów 50+ - to specjalny program ćwiczeń dopasowany dla osób po 50-tym roku życia. Zajęcia mają na celu usprawnienie funkcji układu sercowo-naczyniowego i oddechowego, stabilizację sylwetki przez wzmocnienie mięśni głębokich, zniwelowanie dolegliwości bólowych w obrębie kręgosłupa. Ćwiczenia te to świetna profilaktyka w zapobieganiu chorób naczyniowych i osteoporozy, poprawiają nie tylko kondycję fizyczną ale też psychiczną. Nawet niewielka ilość aktywności fizycznej w starszym wieku może poprawić ogólną sprawność organizmu i zwiększyć długość życia seniora. W zajęciach pomagają nam profesjonalne przyrządy do ćwiczeń: piłki, rollery, taśmy i kijki.10:30-11:00 Teatr po Latach
Teatr po Latach wpisuje się w ponad stuletnie tradycje amatorskiego ruchu artystycznego w Świątnikach Górnych i chlubnie je kontynuuje. Jako grupa teatralna działa od października 2012 r. przy świątnickim Centrum Kultury.
Początkowo członkami zespołu byli seniorzy; aktualnie zespół tworzy grupa pasjonatów kochających teatr w wieku od 81 do 7 lat – razem 21 osób Teatr ma w swoim dorobku 23 zróżnicowane gatunkowo i tematycznie pozycje repertuarowe, z którymi na deskach teatralnych i estradach wystąpił już prawie 200 razy.
Teatr bierze udział w wielu programach i projektach, w tym międzynarodowych, współpracuje ze szkołami, domami pomocy społecznej, domami kultury i stowarzyszeniami. Uczestniczy w festiwalach, przeglądach i warsztatach teatralnych.
 
Teatr po Latach został uhonorowany wieloma nagrodami, wyróżnieniami, dyplomami i podziękowaniami. Wśród nich są:
• I Nagroda na Małopolskim Festiwalu Twórczości Artystycznej Seniorów – Trzebinia 2014
• Nagroda Specjalna na II Oświęcimskich Spotkaniach Artystycznych Seniorów – 2015
• I Nagroda na XXIII Festiwalu Papieskim w Białym Dunajcu – Biały Dunajec 2016
• I Nagroda na II Ogólnopolskim Przeglądzie Teatralnym „Skrzydlaty Teatr” w Bieczu – 2017
• Występ na scenie PWST w Krakowie na zaproszenie organizatorów III Kongresu „Srebrna Małopolska” – 2017
 
Teatr zainicjował w 2014 r. i kontynuuje, obchody Międzynarodowego Dnia Teatru w Świątnikach Górnych, w ramach programu „DOTKNIJ TEATRU”, pod egidą Instytutu Teatralnego w Warszawie i International Theatre Institute – ITI z siedzibą w Paryżu. Działalności instytutu patronuje UNESCO.
 
Grupa jest członkiem Stowarzyszenia „Teatr Regionalny” w Krakowie – bierze udział w korowodach na Boże Narodzenie i Wielkanoc, występuje na estradach krakowskich rynków. Teatr współpracuje z Towarzystwem Przyjaciół Kultury Ludowej w Krakowie. Bierze udział w Święcie Stroju Krakowskiego, w ramach którego prezentuje na Placu Mariackim spektakl złożony z fragmentów utworów Stanisława Wyspiańskiego, pod płytą pamiątkową na ścianie kamienicy, w której „narodził się” dramat „Wesele”. Teatr występuje na spotkaniach Stowarzyszenia Absolwentów UJ w Instytucie Historii Sztuki i na dziedzińcu Collegium Iuridicum UJ.

Teatr prowadzi Natalia Wojtala – scenariusze i reżyseria
Współpraca Wojciech Knaś – oprawa muzyczna
11:00-11:30 "Potencjał rynku konsumenckiego osób 60+" - Marzena Rudnicka, Krajowy Instytut Gospodarki Senioralnej
W Polsce nadal funkcjonuje stereotyp seniora, jako osoby uczestniczącej w rynku w bardzo niewielkim stopniu. Jako klienta towarów pierwszej potrzeby i sektora medycznego. To podejście sprawia, że potrzeby seniora w większości usług są w dalszym ciągu pomijane. Natomiast badania pokazują, że klient senior to niedoceniony potencjał. Należy pamiętać, że seniorzy to nie tylko beneficjenci pomocy opiekuńczej, pielęgnacyjnej i medycznej, lecz przede wszystkim konsumenci na ogólnym rynku towarów i usług. To grupa o stabilnym, w dużej mierze niezależnym od wahań stanu gospodarki, potencjale nabywczym.
W ciągu dekady Polska kompletnie się zmieni – i nie będzie to zmiana, która napawałaby optymizmem. Według Głównego Urzędu Statystycznego, do 2030 roku w dwóch trzecich gmin w Polsce co najmniej 20 proc. mieszkańców będzie miała więcej niż 64 lata. Jak dodają eksperci, w tym samym czasie liczba seniorów w wieku powyżej 80 lat – dziś szacowana na 1,5 miliona – ulegnie podwojeniu. Te firmy, które nastawią się na potrzeby seniorów, mają szansę stać się potentatami: i dotyczy to zarówno tradycyjnych przedsiębiorstw, jak i firm z sektora nowych technologii.
11:30-12:00 Teatr po Latach
Teatr po Latach wpisuje się w ponad stuletnie tradycje amatorskiego ruchu artystycznego w Świątnikach Górnych i chlubnie je kontynuuje. Jako grupa teatralna działa od października 2012 r. przy świątnickim Centrum Kultury.
Początkowo członkami zespołu byli seniorzy; aktualnie zespół tworzy grupa pasjonatów kochających teatr w wieku od 81 do 7 lat – razem 21 osób Teatr ma w swoim dorobku 23 zróżnicowane gatunkowo i tematycznie pozycje repertuarowe, z którymi na deskach teatralnych i estradach wystąpił już prawie 200 razy.
Teatr bierze udział w wielu programach i projektach, w tym międzynarodowych, współpracuje ze szkołami, domami pomocy społecznej, domami kultury i stowarzyszeniami. Uczestniczy w festiwalach, przeglądach i warsztatach teatralnych.
 
Teatr po Latach został uhonorowany wieloma nagrodami, wyróżnieniami, dyplomami i podziękowaniami. Wśród nich są:
• I Nagroda na Małopolskim Festiwalu Twórczości Artystycznej Seniorów – Trzebinia 2014
• Nagroda Specjalna na II Oświęcimskich Spotkaniach Artystycznych Seniorów – 2015
• I Nagroda na XXIII Festiwalu Papieskim w Białym Dunajcu – Biały Dunajec 2016
• I Nagroda na II Ogólnopolskim Przeglądzie Teatralnym „Skrzydlaty Teatr” w Bieczu – 2017
• Występ na scenie PWST w Krakowie na zaproszenie organizatorów III Kongresu „Srebrna Małopolska” – 2017
 
Teatr zainicjował w 2014 r. i kontynuuje, obchody Międzynarodowego Dnia Teatru w Świątnikach Górnych, w ramach programu „DOTKNIJ TEATRU”, pod egidą Instytutu Teatralnego w Warszawie i International Theatre Institute – ITI z siedzibą w Paryżu. Działalności instytutu patronuje UNESCO.
 
Grupa jest członkiem Stowarzyszenia „Teatr Regionalny” w Krakowie – bierze udział w korowodach na Boże Narodzenie i Wielkanoc, występuje na estradach krakowskich rynków. Teatr współpracuje z Towarzystwem Przyjaciół Kultury Ludowej w Krakowie. Bierze udział w Święcie Stroju Krakowskiego, w ramach którego prezentuje na Placu Mariackim spektakl złożony z fragmentów utworów Stanisława Wyspiańskiego, pod płytą pamiątkową na ścianie kamienicy, w której „narodził się” dramat „Wesele”. Teatr występuje na spotkaniach Stowarzyszenia Absolwentów UJ w Instytucie Historii Sztuki i na dziedzińcu Collegium Iuridicum UJ.

Teatr prowadzi Natalia Wojtala – scenariusze i reżyseria
Współpraca Wojciech Knaś – oprawa muzyczna.
12:00-12:30 „Umiejętność doboru ubrań do sylwetek” - Krystyna Bałakier
Jestem stylistką, a także blogerką modową dla kobiet 50 plus. Na blogu prezentuję autorskie stylizacje oraz metamorfozy moich klientek. Firmę stylizacyjną prowadzę od 2009 roku, a bloga założyłam rok później.
 W maju bieżącego roku wydałam poradnik stylizacyjny dla kobiet po pięćdziesiątce zatytułowany "Dojrzała Elegancja".
Tematami moich wystąpień podczas 1. Targów Seniora w Krakowie będzie umiejętność doboru ubrań do sylwetek, korzystanie z bogactwa dodatków, a także porady jak znaleźć swój styl.
www.balakier-style.pl


12:30-12:45 „Parada seniorów, nasza wspólna sprawa” – Fundacja Zaczyn
12:45-13:00 „Odważ się na zmiany” – spotkanie ze specjalistą z zakresu psychologii.

13:00-13:15 „Jak żyć zdrowiej w wieku plus?” – specjalista reprezentujący Gaca System opowie jak odpowiednie żywienie i ćwiczenia fizyczne wpływają na zdrowie i dobre samopoczucie
13:15-13:30 Spotkanie z prof. Janem Ślężyńskim, sportowcem, multimedalistą Mistrzostw Polski i Świata
13:30-14:00 „Korzystanie z bogactwa dodatków” - Krystyna Bałakier
Jestem stylistką, a także blogerką modową dla kobiet 50 plus. Na blogu prezentuję autorskie stylizacje oraz metamorfozy moich klientek. Firmę stylizacyjną prowadzę od 2009 roku, a bloga założyłam rok później.
 W maju bieżącego roku wydałam poradnik stylizacyjny dla kobiet po pięćdziesiątce zatytułowany "Dojrzała Elegancja".
Tematami moich wystąpień podczas 1. Targów Seniora w Krakowie będzie umiejętność doboru ubrań do sylwetek, korzystanie z bogactwa dodatków, a także porady jak znaleźć swój styl.
www.balakier-style.pl14:00-14:30 Pokaz mody „SENIOR I MODA”

Moda jest uniwersalna. Trafia do młodych i starszych. I tak powinno być. Modą należy się cieszyć w każdym wieku. Trzeba się nią bawić zajmować i poświęcać jej trochę czasu, bo uprzyjemnia nasze życie i czyni je bardziej kolorowym. Seniorzy szczególnie powinni o tym pamiętać, żeby ich srebrne lata miały wiele barw, odcieni i inspiracji. Stroje będą prezentować Panie  krakowskich Centrów Aktywności Seniora. Zaproponowane zostaną stroje: codzienne, sportowe, eleganckie i szalone.Będą też pokazywane niebanalne akcesoria i dodatki (projektantki Małgosi Madrackiej), które są dopełnieniem każdego ubioru i czynią go ciekawszym. Chcemy pokazać, że moda i wiek pasują do siebie idealnie, a dobrze ubrani czujemy się lepiej i weselej. Zapraszamy na wspólną zabawę.

14:30-15:00 "Nie taki diabeł straszny... Emerytka w Kolumbii" - Mariola Wójtowicz
A gdyby tak na emeryturze objechać świat dookoła? Wdrapać się na piramidy Majów, pobłądzić w ruinach Angkor Wat, przepłynąć kanał Panamski? Mariola Wójtowicz dokonała tego wszystkiego. Odwiedzający dowiedzą się jak to się stało, że pani Mariola po przejściu na eweryturę zaczęła jeździć po świecie. Na Targach Seniora Emerytka w podróży opowie o swojej wyprawie do Kolumbii. Czy kraj jest bezpieczny dla samotnie podróżującej kobiety? Co mają wspólnego plantatorzy kawy i blokady drogowe?

www.emerytkawpodrozy.blogspot.com


15:00-15:30 „Jak znaleźć swój styl” - Krystyna Bałakier
Jestem stylistką, a także blogerką modową dla kobiet 50 plus. Na blogu prezentuję autorskie stylizacje oraz metamorfozy moich klientek. Firmę stylizacyjną prowadzę od 2009 roku, a bloga założyłam rok później.
 W maju bieżącego roku wydałam poradnik stylizacyjny dla kobiet po pięćdziesiątce zatytułowany "Dojrzała Elegancja".
Tematami moich wystąpień podczas 1. Targów Seniora w Krakowie będzie umiejętność doboru ubrań do sylwetek, korzystanie z bogactwa dodatków, a także porady jak znaleźć swój styl.
www.balakier-style.pl


16:00- 17:00 Dancing dla wszystkich gości

KOTWICA

Sala konferencyjna Lwów

6 października

10:00-11:00 "Choroby uroginekologiczne. Problem społeczny seniorów." - dr Paweł Szymanowski, Kierownik Kliniki Ginekologii i Uroginekologii Oddziału Lekarskiego Krakowskiej Akademii im. A. Frycza-Modrzewskiego, Prezes Polskiego Towarzystwa Uroginekologicznego.
Szacuje się, że choroby uroginekologiczne- głównie nietrzymanie moczu oraz obniżenie narządów miednicy mniejszej, dotykają ok 1/3 populacji kobiet w Europie a w przypadku populacji osób starszych może być to nawet ponad 40%.  Choroby te stanowią nie tylko problem higieniczny ale też często prowadzą do wyobcowania, zaprzestania aktywności socjalnych i utraty poczucia własnej godności. Warto przy tym wiedzieć, że można je dziś leczyć ze skutecznością przekraczającą 90%.11:00-12:00 "Testamenty - sposób na długie i spokojne życie" - ekspert kampanii społecznej "Dobry Testament"
12:00-13:30 "Działanie balneologii - kąpieli siarczkowych i zabiegów borowinowych dla przedłużenia sprawności seniorów" - lek. med. Piotr Surówka Uzdrowisko Kraków Swoszowice

Głównym tematem wykładu będa właściwości naturalnych surowców od setek lat wykorzystywanych w leczeniu i profilaktyce schorzeń narządu ruchu oraz korzyści płynących z leczenia uzdrowiskowego.13:30-16:00 „Ku Zdrowej Starości” - wykłady o promocji zdrowia dla seniorów. Organizator: Rada Krakowskich Seniorów, Komisja Profilaktyki i Promocji Zdrowia (Bogumiła Drabik – Przewodnicząca)
- „Zasady żywienia osób starszych, czyli jak powinno wyglądać menu seniora"
dr Magdalena Franczyk-Żarów
Uniwersytet Rolniczy im. H. Kołłątaja w Krakowie, Katedra Żywienia Człowieka
 - „Jak dbać o zdrowie będąc seniorem"
dr Lidia Gądek
Specjalista chorób wewnętrznych i specjalista medycyny rodzinnej
 - „Aktywny Senior- jak dbać o dobrą kondycję i sprawność fizyczną"
dr Anna Bukowska
Akademia Wychowania Fizycznego w Krakowie, Katedra Terapii Zajęciowej

16:00-16:30 "Osteoporoza kręgosłupa" - dr nauk med. Paweł Radło, szpital Ortopedicum w Krakowie
Osteoporoza prowadzi do złamań kręgosłupa u 20% kobiet i u 6% mężczyzn po 50 roku życia. Jest ona nazwana chorobą milionów złamań. W trakcie wykładu zostaną omówione sposoby zapobiegania i leczenia złamań kręgosłupa w wieku podeszłym. Największa uwaga zostanie poświęcona szybkiemu i skutecznemu leczeniu złamań czyli wertebroplastyce - podaniu cementu kostnego do złamanego kręgu. Jest to metoda pozwalająca pozbyć się bólu  w kilka godzin, który w innym przypadku byłby leczony przez wiele miesięcy.7 października

10:30-12:00 "Czy wiesz jak dbać o pamięć, Seniorze?" - Maja Juśkiewicz Duda, Klinika Pamięci Fundacji Angel Care
Program wykładu:
1. Rodzaje pamięci
2. Co wpływa na pamięć
3. Niepokojące objawy
4. Ćwiczenie pamięci


12:00-13:00 "Fizjoterapeuta radzi seniorom - jak zdrowo i optymistycznie rozpoczynać każdy dzień" - Patrycja Hełmecka, Uzdrowisko Kraków Swoszowice

Magister fizjoteriapii pokaże, że zaledwie kilka krótkich ćwiczeń na rozpoczęcie dnia pozwoli na utrzymanie sprawności, wzrost energii na cały dzień i poprawę samopoczucia. Zwróci też uwagę na podstawowe błędy, które wykonują seniorzy podczas wykonywania codziennych czynności. Omówi najczęściej spotykane w swojej pracy schorzenia seniorów i wyjaśni jak im przeciwdziałać.

13:30-16:00 „Ku Zdrowej Starości” - wykłady o promocji zdrowia dla seniorów. Organizator: Rada Krakowskich Seniorów, Komisja Profilaktyki i Promocji Zdrowia (Bogumiła Drabik – Przewodnicząca)
- „Zasady żywienia osób starszych, czyli jak powinno wyglądać menu seniora"
dr Magdalena Franczyk-Żarów
Uniwersytet Rolniczy im. H. Kołłątaja w Krakowie, Katedra Żywienia Człowieka
 - „Jak dbać o zdrowie będąc seniorem"
dr Lidia Gądek
Specjalista chorób wewnętrznych i specjalista medycyny rodzinnej
 - „Aktywny Senior- jak dbać o dobrą kondycję i sprawność fizyczną"
dr Anna Bukowska
Akademia Wychowania Fizycznego w Krakowie, Katedra Terapii Zajęciowej

KOTWICA

Sala warsztatowa

6-7 października

11:00-14:00 "Warsztaty robienia kwiatów z bibuły" - Janina Rzewuska
Z delikatnej bibuły tworzymy kwiaty w różnych kształtach; skręcane, postrzępione, rolowane, z wycinanymi płatkami. Aby tworzyć takie cudeńka wystarczy mieć zwinne ręce i trochę chęci uczenia się od bardziej doświadczonych Pań. Nasza Pani Instruktorka, krok po kroku pokaże wszystkie czynności, tak by każdy uczestnik wyszedł z warsztatów zadowolony, z własnoręcznie wykonanym kwiatem. Jest to wspaniała okazja, powrotu do tradycji tworzenia własnoręcznie ozdób, jak również wzmocnienia więzi międzypokoleniowej, gdy do stołu warsztatowego zasiadają razem babcia z wnuczką.
W piątek uczestnicy będą mieli okazję dowiedzieć się jak stworzyć piękne róże, w sobotę natomiast motywem przewodnim będą słoneczniki.
14:00-17:00 „Dziergamy na targach” – warsztaty szydełkowania - Małgorzata Szymczyk-Karnasiewicz oraz ekipa CAS Fruwająca Ryba
Pierwsza akcję zorganizowałam 9 czerwca na łące przed Centrum Aktywności Seniorów Fruwająca Ryba os. Na Skarpie 35 - w przeddzień Światowego Dnia Dziergania w Miejscach Publicznych.
 
Następne odbyły się na placu w alei Róż w ramach „Pikniki wszystkich Parków Łączcie się! Vol2 i na dziedzińcu Centrum Administracyjnego Kombinatu podczas „Razem dla Huty”.
Dziergałyśmy na plaży na bulwarze Kurlandzkim (na zaproszenie Zarządu Zieleni Miejskiej w Krakowie) i na Pikniku Krakowskim na Plantach krakowskich oraz w Muzeum Inżynierii Miejskiej.

Co dziergamy i dla kogo? Starsi na pewno znają i kojarzą z młodości - zośka. My robimy te małe piłeczki z kolorowej włóczki w rozmaitych kolorach i wypełniamy fasolką „Piękny Jaś”.  Nasze wydziergane zośki wędrują do dzieci z nowohuckich osiedli, z którymi spotykają się steetworkerki z Mobile School w Krakowie - to jedyny tego typu w Krakowie wózek do edukacji i zabawy.    
Dlaczego szydełkujemy? Bo wierzymy, że przez nasze akcje zachęcamy starsze osoby do wyjścia z domu i spotkania ludzi o podobnych zainteresowaniach. Dzielimy się wiedzą i wymieniamy doświadczeniem.

www.ukryteskrzydla.pl
www.facebook.com/FundacjaUkryteSkrzydla
koordynatorka akcji: Małgorzata Szymczyk-Karnasiewicz, tel. 510 132 999

KOTWICA

Bezpłatne badania i zabiegi lecznicze

6-7 października

Małopolskie Centrum Słuchu i Mowy MEDINCUS
Co?
Uczestnicy targów będą mieli możliwość wykonania bezpłatnych badań słuchu, które będą wykonywane przez specjalistów z Małopolskiego Centrum Słuchu i Mowy MEDINCUS. Wśród badań, które będą wykonywane na naszym stoisku będą m.in. badania videootoskopowe uszu oraz przesiewowe badania słuchu na Platformie Badań Zmysłów. Nasi specjaliści odpowiedzą na pytania dotyczące problemów ze słuchem, profilaktyki, diagnostyki i leczenia. Obecni na stoisku specjaliści protetyki słuchu opowiedzą czym jest stopniowy ubytek słuchu, jak go rozpoznać i w jaki sposób można sobie z nim radzić.
 
Większość ubytków słuchu pojawia się stopniowo i często jest niezauważalna dla pacjentów. Następstwem tego jest nierozpoznawanie dźwięków. Stopniowo pacjenci zaczynają żyć w świecie pozbawionym dźwięków. Rozmowy w grupie i z bliskimi zaczynają sprawiać trudność, telewizor ustawiany jest coraz głośniej. Rozmowy telefoniczne są uciążliwe i męczące

Gdzie?
Sala S07
OneDayClinic
Co?
Specjaliści OneDayClinic zapraszają na podstawowe badania wzroku z wydrukiem na autorefraktometrze.
Badania będą się odbywać w następujących godzinach:
6.10 od 11:00 do 17:00
​7.10 od 10:00 do 16:00
 
Gdzie?
Stoisko firmowe
Ortopedicum
Co?
Fizjoterapeuci szpitala Ortopedicum w Krakowie zapraszają na badanie oceniające równowagę, ryzyko upadku i sprawność funkcjonalną osób starszych. To proste i wiarygodne testy służące do oceny możliwości ruchowych oraz równowagi u osób w starszym wieku.

Gdzie?
Stoisko firmowe

Polska Grupa Uzdrowisk
Co?
1. Płukanie oka leczniczą wodą termalną /Aerozole/
W efekcie stosowanych zabiegów pacjent odczuwa komfort widzenia ponieważ oko jest lepiej nawilżone, odżywione i  ukrwione przez co ilość stosowanych leków do nawilżania oka ulega znacznemu ograniczeniu i okresy remisji choroby ulegają wydłużeniu.Efekt terapeutyczny

Wziewanie aerozoli z dodatkiem roztworu soli jodo - bromowej zawierających  udrażnia drogi oddechowe i poprawia sprawność układu oddechowego. Zabieg stosowany jest głównie w przewlekłym zapaleniu oskrzeli oraz u osób pracujących w trudnych warunkach.

2. Inhalacje jodo-bromowe
​Wziewanie aerozoli z dodatkiem roztworu soli jodo - bromowej zawierających  udrażnia drogi oddechowe i poprawia sprawność układu oddechowego. Zabieg stosowany jest głównie w przewlekłym zapaleniu oskrzeli oraz u osób pracujących w trudnych warunkach.


Gdzie?
Stoisko firmowe
Punkt konsultacyjny Kliniki Pamięci (Fundacja Angel Care)
Co?
Klinika Pamięci działa przy Fundacji Angel Care Centrum Seniora we Wrocławiu.
Jej celem jest diagnozowanie chorób demencyjnych na jak najwcześniejszym jej etapie, a także edukowanie w zakresie profilaktyki.
Podczas targów będzie można sprawdzić kondycję pamięci w krótkim teście, opierającym się na ocenie funkcji poznawczych czyli np. liczeniu, zapamiętywaniu i przypominaniu, rozumieniu czy koncentracji uwagi.
Można będzie również skorzystać z porad naszego specjalisty, dotyczących ćwiczeń i dbania o pamięć.

Gdzie?
Sala S06


Słuchmed
Co?

Od ponad 25 lat zajmujemy się kompleksową obsługą pacjentów niedosłyszących. Posiadamy ponad 400 salonów akustyki słuchu w całej Polsce oraz dziesiątki tysięcy Pacjentów zadowolonych z naszych usług.

Chcielibyśmy przeprowadzić wśród uczestników Dni Seniora, bezpłatne badania słuchu połączone z konsultacją protetyka słuchu lub audiofonologa w zakresie jego ochrony. Badania mają charakter edukacyjny oraz służą jedynie diagnostyce.

Są one bezbolesne, szybkie i całkowicie bezpieczne,  przeprowadzane przy pomocy atestowanych audiometrów do wykonywania audiometrii tonalnej.

Zapraszamy do odwiedzenia naszego stoiska oraz do wzięcia udziału w badaniach słuchu.


Gdzie?
Bus przed głównym wejściem
Vintage Care
Co?
Bezpłatne pomiary ciśnienia oraz poziomu cukru.

Gdzie?
Stoisko firmowe

KOTWICA

Dodatkowo

6-7 października

”Okiem Seniora” – wystawa fotografii
Prace fotograficzne wykonane przez seniorów zrzeszonych w CAS 117.
„Podróżnicze inspiracje”- wystawa obrazów
Nazywam się Mariola Wójtowicz. Swoją przygodę ze sztuką zaczęłam w latach 80. XX wieku. Najpierw było tkactwo. Niewielkie formy, kwiaty, pejzaże… Początkowo według wzorów zaprojektowanych przez kogoś innego.
Ale dlaczego nie zaprojektować czegoś samemu?
Poszukiwałam. Podjęłam naukę rysunku. Uczestniczyłam w licznych warsztatach malarskich.
Interesuję się różnymi technikami. Oprócz malarstwa – batikiem, patchworkiem, monotypią, kolażem, ikonopisaniem.
Preferuje malarstwo akrylowe. Tematycznie – pejzaże, kwiaty i abstrakcje.
Inspiracje czerpię z wędrówek po świecie. Tym realnym i tym wyimaginowanym.

Zapraszam do mojej wirtualnej galerii: https://sites.google.com/site/mawoartgallery/malarstwo
"Tańcowała igła z nitką" - wystawa obrazów haftowanych
Autorka ALINA OŁDAK - emerytowany nauczyciel - z wykształcenia biolog.
Robótki ręczne to moja pasja - mówi Pani Alina. Zajmuję się nimi odkąd pamiętam. Haftu "gobelinowego kostkowego" - nauczyłam się 40 lat temu. Teraz interesują mnie tylko duże i trudne prace. Jako zodiakalny lew lubię ciepłe, jesienne kolory - złota, czerwienie, odcienie zieleni. Moje robótki tj. poduchy, obrusy i obrazy to jedyne ozdoby mojego mieszkania i działki. Tak, jak tworzę kolorem obrazy, tak też projektuję mój działkowy ogród. W kompozycjach traw i krzewów, kolorami i zapachami jesien . To mój sposób na życie - moja pasja.
 
Obrazy są inspirowane malarstwem, naturą (pejzaże, krajobrazy, konie) i kompozycją (martwa natura).
1. "Chaty zimą" (77x47cm) wg. St. Sikory malarza współczesnego, malującego akwarelą, wykonany w 2010r.
2. " Zimowy pejzaż" (60x38) wg St. Sikory wyk. 2010r.
3. "Przeprawa przez rzekę" (60x40) wg. Alfred Wierusz-Kowalski. polski malarz tworzący w XIX w., wyk.2013r.
4. "Powrót o zachodzie słońca" (60x37) wg. Alfred Wierusz-Kowalski,  wyk.2013r.
5. "Martwa natura z homarem" (62x40) wg. XIX-wiecznego malarza belgijskiego Modeste Carlier
6. " Martwa natura-owoce"(35x24) projekt własny wyk. 2009r.
7. "Dziewczynka z pieskiem" (35x30) wg. Emilie Vernon wyk. 2007r.
8. "Dziewczyna z perłą" wg holenderskiego malarza baroku Johannes Vermeer van Delf - jego bohaterami są postacie anonimowe - przede wszystkim kobiety. "Dziewczyna z perłą" posłużyła Peterowi Weberowi do nakręcenia w 2003r. filmu pod tym samym tytułem, wyk.2013r.
9. "Jesienny mostek" (37x24) wyk. 2005r.
10. "Bukiet róż" (29x24) wyk.2003r.
11. "Paw i gołębie"(66x40) wg. Olaf August Hermansen, wyk. 2015r.
12. "Panowie w parku" (49x31) wg. Olaf August Hermansen, wyk. 2015r.
13. " Macierzyństwo" ( 55x38) wg projektu grafiki - Kowalski, wyk. 2008r.
14. "Sianokosy" (90x45) wg obrazu J. Chełmońskiego, wyk, 2003
"Teraz IKONA" - wystawa ikon

Nazywam się Maria Pilch i aktualnie zajmuję się sztuką sakralną, w szczególności ikonopisarstwem i malarstwem gotyckim. Jest to realizacja dawnych, głęboko ukrytych marzeń

i pasji malarskich. Wybrałam Ikonę, ponieważ urzekła mnie swoim pięknem i tajemnicą, duchowym fenomenem. Cenię piękno i go poszukuję w harmonii i doskonałości a taka właśnie jest Ikona. Korzenie malarstwa ikonowego sięgają czasów chrześcijańskiego Cesarstwa Bizancjum, przed podziałem Kościoła na Wschodni i Zachodni.


Talent i umiejętności malarskie przez wiele lat doskonaliłam w pracowniach krakowskich artystów plastyków a warsztat i teologię Ikony poznawałam w pracowni przy ChSTSS Ecclesia

w Krakowie, prowadzonej przez o. Zygfryda Kota SJ oraz na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Opolskiego. Należę do krakowskiej grupy ikonopisarzy Lumen a napisane przeze mnie ikony były prezentowane na wielu grupowych wystawach, m. in. w Muzeum Archidiecezji Katowickiej, Bibliotece Uniwersytetu Śląskiego, Domu Norymberskim w Krakowie, KDK im. ks. kard. A.S Sapiehy, Muzeum Dom Rodzinny Jana Pawła II w Wadowicach, w Myślenicach i ostatnio w Jarosławiu.

7 października

12:00 Magdalena Jastrzębska, spotkanie autorskie

Magdalena Jastrzębska – w kręgu jej zainteresowań od lat dominuje historia polskich rodów ziemiańskich i ary­stokratycznych. Specjalizuje się w bogato udokumentowa­nych biografiach kobiet. Jej ostatnie książki to m.in. Siostry Lachman – piękne nieznajome (2014), Listy z Kresów. Opo­wieść o Józefie z Moszyńskich Szembekowej (2015), Panie kresowych siedzib (2016). Pasjonatka historii, sztuki, po­szukiwań archiwalnych i podróży po Polsce. Prowadzi blog O biografiach i innych drobiazgach.

Spotkanie z autorką odbędzie się na stoisku firmowym Wydawnictwa LTW.